• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obilježavanje 33 godine od zločina u Bradini: "Srpska ne traži osvetu, već istinu i pravdu"

Autor Dragana Božić

U Bradini kod Konjica počelo je obilježavanje 33. godišnjice od svirepog zločina nad 48 srpskih civila koje su ubili pripadnici muslimanskih i hrvatskih, a potom su spalili ovo i okolna sela.

 Srn2025-5-25_1032266_0.jpg Izvor: Srna/Jelena Popović

Liturgiju u obnovljenoj Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg služe paroh konjički jerej Branimir Borovčanin i sveštenik Marko Đurić.

Nakon Liturgije biće služen parastos žrtvama i položenci vijenci na spomen-obilježje u porti hrama.

Prisutni su članovi porodica ubijenih, preživjeli, zatim predstavnici boračkih organizacija, Saveza logoraša, generalni konzul Srbije Vaso Gujić, te predstavnici američke i britanske ambasade.

Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić rekao je danas da Republika Srpska ne traži osvetu, već istinu i pravdu za zločin nad Srbima u Bradini, kod Konjica, koji se dogodio prije više od tri decenije.

"Boli nas još više to što do danas pravda nije u potpunosti zadovoljena. Samo dio odgovornih je procesuiran, dok mnogi još slobodno žive, a porodice žrtava čekaju istinu i priznanje njihove patnje", rekao je Nuždić, ističući da Bradina opominje da je ćutanje saučesništvo, a zaborav druga smrt.

On je istakao da je zbog toga ovaj zločin našao mjesto u "Atlasu zločina" nad Srbima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.

Nuždić je podsjetio da je selo Bradina kod Konjica, većinski naseljeno Srbima, u maju 1992. godine je napadnuto i spaljeno, a njegovi stanovnici izloženi brutalnom nasilju.

On je naveo da su pripadnici takozvane Armije BiH, uz podršku lokalnih i paravojnih jedinica, 25. i 26. maja 1992. godine, upali u selo i izvršili napad na civile.

Nuždić je naglasio da je, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, prilikom napada najmanje 38 mještana, među kojima žene, djeca i starci, ubijeno na posebno okrutan način, te dodao da poslije ovog napada ubistva nisu prestala.

"Mnogi muškarci su odvedeni u logore u Čelebiće i Musalu, gdje su bili izloženi torturi, poniženjima i zlostavljanju, a torture nisu pošteđene ni žene, ni djeca. Nekoliko stotina žena i djeca zatvoreno je u Konjicu, a mnoge zatvorene Srpkinje su silovane", istakao je Nuždić.

Prema njegovim riječima, Crkva Vaznesenja Gospodnjeg, srce i simbol zajednice, zapaljena je i oskrnavljena, porodične kuće su spaljene do temelja, a mnogi koji su pokušali da pobjegnu su presretnuti i ubijeni.

"Neka nas sjećanje na žrtve Bradine podsjeti da bez pravde nema pomirenja, a bez priznanja bola i patnje drugih nema istinskog mira", poručio je Nuždić.

U Bradini, koja je prije sukoba bilo naseljena većinski srpskim stanovništvom, 25. maja 1992. najbrutalnije je ubijeno 48 srpskih civila.

Preostali su odvedeni u logore ili protjerani, njihova imovina opljačkana, a kuće i Crkva Vaznesenja Gospodnjeg zapaljeni i srušeni. U porti crkve otkrivena je masovna grobnica.

U logorima su umorena još 22 stanovnika Bradine, dok se za pet još traga.

Pokretna imovina je opljačkana, a kuće i Crkva Vaznesenja Gospodnjeg zapaljeni i srušeni. 

(Srna/Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE

OSZAR »