• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trampov "Veliki lijepi zakon" prošao Senat: Podijeljeni glasovi i oštre kritike prate ključni zakon o budžetu

Autor Dušan Volaš

Republikanci u američkom Senatu usvojili su danas tijesnom većinom zakon o budžetu, porezima i imigraciji, koji je predsjednik SAD Donald Tramp nazvao "velikim lijepim zakonom".

 shutterstock_686344315.jpg Izvor: Shutterstock

Glasanje je bilo izjednačeno 50-50, ali je potpredsjednik SAD DŽejms Dejvid Vens glasao za usvajanje amandmana, čime je zakon izglasan.

Republikanski senatori Suzan Kolins iz Mejna, Rend Pol iz Kentakija i Tom Tilis iz Sjeverne Karoline pridružili su se demokratama i glasali protiv, prenosi američki portal "Politiko".

Lider većine u Senatu DŽon Tjun rekao je da zakon predviđa produženje poreskih olakšica, kako isti ljudi koji su imali koristi od toga 2017. i posljednjih osam godina "ne bi završili sa kolosalnim, masivnim povećanjem poreza koje ih udara u lice 1. januara".

Nakon glasanja u Senatu, zakon se vraća u Predstavnički dom na ponovno razmatranje zbog amandmana na zakon koji je Predstavnički dom usvojio prošlog mjeseca sa minimalnom većinom od jednog glasa.

Očekuje se da će Predstavnički dom početi sa glasanjem već sutra, a Tramp je dao većinski republikanskom Kongresu rok do 4. jula da mu pošalje konačnu verziju zakona na potpisivanje.

Zakon, koji uključuje produženje poreskih olakšica, izmjene imigracione politike i smanjenje socijalne potrošnje, izazvao je oštre podjele u Kongresu i među republikancima, ali i otvorene kritike javnosti, uključujući milijardera i bivšeg saradnika američkog predsjednika Ilona Maska, koji je zaprijetio osnivanjem treće stranke ako zakon bude usvojen.

Po procjeni nezavisnog Kongresnog budžetskog ureda, zakon bi povećao deficit za najmanje 650 milijardi dolara i potencijalno doveo do gubitka zdravstvenog osiguranja za približno 12 miliona ljudi.

Umjereni predstavnici su, ipak, zabrinuti zbog promjena zdravstvenog osiguranja "Medikejd" i poreskih olakšica za čistu energiju uključenih u zakon Senata, a pojedini konzervativci smatraju da zakonom nisu predviđena dovoljna smanjenja.

SRNA

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE

OSZAR »